• Świetlica

• Świetlica szkolna

• Chciałybyśmy przybliżyć Państwu założenia jakie przyświecają nam podczas zajęć świetlicowych. Przede wszystkim chcemy, aby dzieci odpoczęły po zajęciach lekcyjnych, które wymagają skupienia i intensywnej pracy intelektualnej przez kilka godzin dziennie. Zajęcia świetlicowe  wspierają dzieci w rozwoju społecznym, nabywaniu doświadczenia w radzeniu sobie z rozwiązywaniem konfliktów, właściwego radzenia sobie z sukcesem, ale też z porażką. Zajęcia w świetlicy  kształtują także  kompetencje komunikacyjne.

Bardzo duży nacisk kładziemy na swobodną i niedyrektywną zabawę dzieci, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Istotne jest także dla nas wspieranie uczniów w odrabianiu prac domowych, dlatego codziennie w  pracy świetlicy zaplanowany jest na to czas z chętnymi dziećmi. Nauczyciele świetlicy pomagają uczniom odrabiać prace domowe w formie indywidualnej lub grupowej – w zależności od potrzeb i liczby uczniów, nadrabiać zaległości szkolne, a także rozwijać zainteresowania. Przy odrabianiu zadań domowych w grupie, nauczyciel wspiera i pomaga uczniom. Jednak to dzieci podejmują główne aktywności związane z odrabianiem pracy domowej – starają się pracować samodzielnie, ale też korzystają
              z elementów tutoringu  rówieśniczego: rozwijają umiejętność współpracy,  pomocy koleżeńskiej, wzajemnego wsparcia przy rozwiązywaniu problemów edukacyjnych. W pracy indywidualnej nauczyciel bezpośrednio wspiera dziecko, ukierunkowuje i docenia wysiłek oraz zaangażowanie ucznia w odrabianie pracy domowej.

Kiedy pogoda dopisuje uczniowie mają możliwość przebywania z nauczycielami na szkolnym boisku oraz placu zabaw, gdzie mogą podejmować swobodne i niekierowane aktywności. Nasze świetlice są wyposażone w bardzo atrakcyjne i nowoczesne gry planszowe, w które dzieci bardzo chętnie grają. W związku z tym organizowane są turnieje gier planszowych. Świetlice posiadają bogate zaplecze materiałów plastycznych, konstrukcyjnych, z których uczniowie mogą swobodnie korzystać, a gdy zechcą odpocząć od zabawy, mogą to zrobić w kąciku relaksacyjnym.

Każdego dnia nauczyciele świetlicy zapewniają dzieciom ciekawe zajęcia, wynikające z zainteresowań uczniów, ich potrzeb, a także z planu pracy świetlicy, które realizowane są za pomocą nowoczesnego sprzętu audiowizualnego, książek, czasopism dziecięcych, atrakcyjnych materiałów plastycznych. Stawiamy na twórczy rozwój i metody aktywizujące, min. bajkoterapię, muzykoterapię metodą Bati Straussa, twórcze warsztaty plastyczne (decoupage, scrawbooking, quiling, rzeźba masami utwardzalnymi), proste  eksperymenty przy użyciu kuchennych składników z zakresu chemii i fizyki. Świetlica korzysta również z elementów programu Cmc, którego głównym założeniem jest  przeciwdziałanie agresji.

Świetlica jest w trakcie realizacji "MegaMisji" - bezpłatnym, pierwszym w Polsce programie nowoczesnej edukacji podnoszącym cyfrowe kompetencje nauczycieli. Dzieci, dzięki temu programowi,  odkrywają dobre i bezpieczne strony technologii. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach i quizach  plastycznych, czytelniczych oraz tematycznych. W tym roku szkolnym w świetlicy realizowany był także projekt "Świetlica, uczy się i bawi". Uczestniczyliśmy także w warsztatach i pokazie: "Modelarstawa oraz planszowych gier bitewnych". Zorganizowaliśmy świetlicowy turniej w "Klask". Dzieci brały udział w bożonarodzeniowych i wielkanocnych warsztatach plastycznych, gdzie powstały niezwykłe ozdoby świąteczne.  Uczestniczyliśmy w warsztatach zoologicznych "Nie taki straszyk straszny – rzecz o bezkręgowcach".

Świetlica czynna jest w godzinach 6:30-17:30. Codziennie w naszej pracy obejmujemy opieką  283 uczniów, którzy przydzieleni są do trzech poszczególnych grup świetlicowych – świetlicy klas pierwszych, drugich oraz trzecich.

Nasze świetlice są przestrzenią realnych doświadczeń, uczymy działania -  poprzez działanie, współpracy poprzez współpracę,  otwartego komunikowania się i wyrażania siebie poprzez rozmowy i możliwość wyrażania siebie.

Nauczyciele świetlicy