• 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„Każdy ma w sobie coś różniącego go od innych,

A pewne rzeczy są po prostu bardziej odmienne niż inne.

Ale my wszyscy – tak mi się zdaje – jesteśmy różnorodni na różne sposoby”

/Gerison Lansdown/

Niepełnosprawność to nie tylko ograniczenia, ale duch walki, artystyczne wyzwania i często pokonywanie kolejnych stopni swoich możliwości.

W naszej szkole podejmujemy wiele działań, by przybliżyć dzieciom, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy.

W tym roku szkolnym na godzinach wychowawczych odbędą się zajęcia poświęcone tej problematyce, a w klasach młodszych nauczyciele będą czytać bajki terapeutyczne poruszające kwestie różnorodności dzieci.

W załączeniu krótka prezentacja na temat niepełnosprawności.

• Odwiedzyny w galerii Mareckiego Ośrodka Kultury

• W październiku i listopadzie uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność odwiedzenia galerii Mareckiego Ośrodka Kultury i oglądania wystawy pt. Kurtyna Ciurlionisa.

Z powodu pandemii zwiedzanie odbyło się on-line. O wystawie opowiadała i oprowadzała uczniów Pani Luiza Wojciechowska-Konpoka – komisarz wystawy i znana artystka.

W zwiedzaniu wzięli udział z klas : 4D, 5A, 5B, 5C, 6A, 6B, 6C, 6D, 6E.

Spotkania organizowała pani Monika Załęska.

Na wystawie oglądać można było prace wykonane podczas cyklu warsztatów prowadzonych we wrześniu, dotyczących postaci sławnego litewskiego malarza i muzyka Mikołaja Konstantego Ciurlionisa:

Tematyka warsztatów to:

- Ciurlionis znany i nieznany (pastel suchy)

- Wielki format: wyzwanie czy problem?

- Malowanie muzyki Ciurlionisa (tempera)

- Fantastyczny świat Ciurlionisa

- Malowanie repliki kurtyny Mikołaja Ciurlionisa

- Technika batiku

Uczestnikami cyklu warsztatów byli m.in. uczniowie naszej szkoły, a także niektórzy rodzice uczniów.

Owocem warsztatów były przepiękne prace, które można było obejrzeć na wystawie m.in.:

- Dwie repliki kurtyn Mikołaja Konstantego Ciurlionisa. Jedna z nich

wykonana została przez profesjonalnych artystów i zawisła jako kurtyna sceny Mareckiego Ośrodka Kultury. Druga, przygotowana była przez młodzież podczas warsztatów prowadzonych w Mareckim Ośrodku Kultury.

- Cykl prac w technice batiku, wykonanych podczas warsztatów

prowadzonych przez panią Monikę Załęską.

- Prace malowane do muzyki Mikołaja Konstantego Ciurlionisa.

Zapraszamy do relacji z wernisażu wystawy.