PROCEDURA
obiegu orzeczeń i opinii, wydawanych przez poradnie psychologiczno – pedagogiczne, w Szkole Podstawowej
nr 2 w MarkachOpis obiegu opinii psychologiczno- pedagogicznych oraz orzeczeń dostarczanych do szkoły:
- Orzeczenie/opinię, rodzice/opiekun prawny dostarczają do sekretariatu szkoły. Przyjmujący orzeczenie opinię / pracownik sekretariatu sporządza kopie oryginału, wpisuje na skopiowanym dokumencie datę wpływu oraz potwierdza pieczęcią zgodność kopii z przedstawionym dokumentem. Oryginał dokumentu zwraca rodzicowi.
- Rodzic składa wniosek o objęcie ucznia pomocą psychologiczno – pedagogiczną do Dyrektora szkoły w dniu przedłożenia orzeczenia/opinii.
- Opieczętowana kopia orzeczenia/opinii wraz z wnioskiem przekazywana jest wicedyrektorowi, który prowadzi dokumentację w tym zakresie (rejestr wpływu orzeczeń i opinii).
- Wicedyrektor informuje wychowawcę, pedagoga i psychologa szkolnego (za pomocą dziennika elektronicznego) o wpływie dokumentu (opinii /orzeczenia) dotyczącego danego ucznia. Odnotowuje w dzienniku elektronicznym w zakładce informacje dodatkowe (wpisuje: opinia poradni psychologiczno – pedagogicznej nr…./ orzeczenie nr…. krótko diagnozę np. dysleksja.
- Dyrektor w porozumieniu z wicedyrektorem ustala formy pomocy i wymiar godzin udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
- Na podstawie ustaleń wicedyrektor opracowuje dokument „Realizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej w roku szkolnym ……..”, który następnie przekazuje wychowawcy klasy. Wychowawca jest zobligowany do zapoznania rodzica z proponowaną formą pomocy. Podpisany przez rodzica dokument wychowawca przekazuje do wicedyrektora.
- Nauczyciel wychowawca: według Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wychowawca jest koordynatorem pomocy psychologiczno - pedagogicznej swojej klasy. Wychowawca informuje nauczycieli uczących w jego klasie o wpłynięciu orzeczenia/opinii oraz koordynuje opracowaniem dokumentów i dostarcza je do wicedyrektora.
- Nauczyciele uczący danego ucznia są zobowiązani zapoznać się z jego orzeczeniem/opinią a w szczególności zaleceniami poradni pedagogiczno - psychologicznej oraz potwierdzić ten fakt swoim podpisem na załączonym do orzeczenia/opinii dokumencie.