• #PAMIĘTAJCIE#

      • Dnia 10 czerwca w Mareckim Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym (MCER) odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego: „Pamiętajcie” z udziałem mareckich kombatantów i młodzieży. Film pokazuje nieznane oblicze wojennych Marek, w tym wiele tajemnic i niezwykle ciekawych historii, opowiedzianych przez świadków tamtejszych wydarzeń – mareckich kombatantów – majora Jerzego Zyberta i kapitana Michała Babiucha. Ważnymi postaciami w dokumencie są młodzi uczniowie z Marek, którzy pragną poznać historię swojego miasta. Rolę tę zagrało trzech mareckich uczniów: Artur Olek – uczeń klasy VIIb, Piotr Muszel – obecnie absolwent naszej szkoły, były uczeń klasy 8a oraz Franciszek Czerwiński (SP 4).

       Dokument niesamowicie wciąga w wir tragicznych, wojennych wydarzeń i mocno oddziałuje ze względu na miejsce tych wydarzeń – nasze miasto Marki. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem i scenarzystą filmu – Szymonem Wróblem, kombatantami, młodymi aktorami i burmistrzem Marek, podczas którego mogliśmy poznać kulisy powstawania tego dzieła. Film powstał w hołdzie honorowym obywatelom miasta Marki oraz uczestnikom i świadkom II wojny światowej. Stanowi również zaproszenie do dyskusji na temat historii naszego miasta.

      • Wystawa


      • Wraz z Ośrodkiem Akademii JA EMOTKA zapraszamy na wystawę „MASKI pamięci emocji”, którą gościmy w naszej szkole w dniach 13-17 czerwca 2021 roku.

       Jest to wystawa niezwykła w przekazie. Przez 5 lat widziało ją już na żywo ponad 20 tysięcy osób w Polsce. Ma świetne recenzje i kalendarz rezerwacji na kolejne kilka miesięcy do przodu. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci w wieku 9-14 lat, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym w kontraście do obrazu. Tematyką dotyka on emocji i relacji międzypokoleniowych oraz rozbudzając endorfiny podejmuje próbę uświadomienia, że także między dorosłymi przydało by się więcej pozytywnych wzmocnień.

       Zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji/filmów, które towarzyszą wystawie:

       emocje_zapamiętywania_czas 3 min 25 sek

       szeptem_czas 8 min

       MASKI_pamięci_emocji_czas 16 min

       AUTORZY ZDJĘĆ do kampanii to piętnastka uczących się fotografii dzieci - Amelia Domańska, Aleksandra Gmur, Inga Górna, Julia Targońska, Mikołaj Król, Dominika Matuszewska, Piotr Mazur, Klaudia Miszczuk, Kornelia Niebrzegowska, Martyna Ostasiewicz, Monika Pawlina, Bartłomiej Rączka, Amelia Szymańska, Klara Świć i Oliwia Wlizło z Klubu Miłośników Fotografii "Zoomik" w Radzyniu Podlaskim.

       KURATOR PROJEKTU - Janusz Wlizło, pomysłodawca i autor opracowań prac.

       ORGANIZATOR WYSTAWY – Ośrodek Akademii JA EMOTKA, który na co dzień prowadzi (od przyszłego roku szkolnego także w naszej szkole) zajęcia dla dzieci i młodzieży wspierające rozwój emocjonalny i społeczny, więcej informacji: www.emotka.waw.plhttps://www.facebook.com/AkademiaJAWarszawa/

      • Piękna przestrzeń wokół naszej szkoły

      • W piątkowe popołudnie społeczność szkolna posadziła piękne tawuły i berberysy wzdłuż chodnika przy ulicy Szkolnej. Nasadzenia, oprócz swojej funkcji estetycznej, poprawiają bezpieczeństwo wokół Szkoły Podstawowej nr 2.

       Nie udałoby się tego dokonać, gdyby nie zaangażowanie i przychylność wielu osób. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Panu Jackowi Orychowi, Radnemu Panu Jarosławowi Jaździkowi, Nauczycielom - Panu Mateuszowi Mikołajczakowi, Pani Elżbiecie Zborowskiej z mężem, NIEZASTĄPIONYM Rodzicom - Panu Łukaszowi Wnenk, Panu Mariuszowi Skorek z żoną i dziećmi, Pani Monice Zaborowskiej z mężem, Panu Łukaszowi Romanowskiemu z Mają i Marysią, Panu Piotrowi Bedus, Panu Arkadiuszowi i Agnieszce Kicler z dziećmi, Państwu Marcinowi i Justynie Zaleskim, dzielnej wolontariuszce Malwinie Kudlak oraz naszej Pani Dyrektor Ewa Michalak

      • Rekrutacja:

      • Szanowni Państwo,

       Od 17 do 28 maja 2021 roku rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do klas pierwszych na rok szkolny 2021/2022 szkół podstawowych dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem naszej szkoły.

       Wypełnione i podpisane dokumenty oraz wymagane załączniki można złożyć drogą elektroniczną na adres mailowy szkoły: sp2@marki.pl bądź pozostawić na portierni.

       Bardzo prosimy aby wnioski zostały podpisane przez oboga rodziców/prawnych opiekunów.

       Dane kontaktowe:

       Szkoła Podstawowa nr 2

       ul. Szkolna 9

       05-270 Marki

       tel.  513 754 826, 

       e-mail: sp2@marki.pl 

       poniedziałek - piątek w godz. 8-16

        

       Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie wywieszona na drzwiach wejściowych 11 czerwca 2021 r.

      • Wracamy do szkoły

      • Kochani Uczniowie Zdajemy się sprawę, że powrót do edukacji stacjonarnej jednych cieszy, a innych przeciwnie – martwi, niepokoi, stresuje.

       Chcielibyśmy wesprzeć Was w tym skomplikowanym czasie. Pamiętajcie, że możecie przyjść do gabinetu psychologa i pedagoga jeśli jest Wam trudno.

       Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Jako społeczność szkolna dołączamy również do akcji, ogłoszonej przez Instytut Psychologii UJ pt. "Tydzień Ulgi". O akcji można przeczytać tutaj: https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi

      • Marki w świecie Minecraft

      • Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnego stworzenia wymarzonego miasta Marki w świecie Minecraft. Tu pomysły i kreatywność nie mają granic - aquapark, plac zabaw, tor gokartowy, cokolwiek o czym marzysz, może stanąć tuz obok Twojego domu.

       Po dołączeniu do gry zobaczycie charakterystyczny, znany nam wszystkim obiekt, a reszta w Waszych rękach. Każda z osób ma do swojej dyspozycji działkę, którą może dowolnie zagospodarować tworząc wymarzone miejsce w naszym mieście. Instrukcja oraz zasady korzystania z serwera dostępne są pod adresem: www.sp2mc.pl

       Zbudujmy razem coś wielkiego! Piotrek Choiński uczeń klasy 8c

      • Informacja:

      • Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek.

       Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Tak jak dotychczas, ograniczona zostaje praca stacjonarna szkół i przedszkoli. Organizacja pracy w naszej placówce w przyszłym tygodniu będzie przebiegała według dotychczasowych zasad.

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

       W związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klasach odbędą się zajęcia poświęcone pogłębianiu wiedzy dotyczącej funkcjonowania ucznia z autyzmem. Dzieci obejrzą także filmy i prezentacje poświęcone tej tematyce. W klasach młodszych uczniowie wykonają prace plastyczne pt. „Na niebiesko dla autyzmu”. Zachęcamy, aby tego dnia ubrać się na niebiesko na znak solidarności z dziećmi autystycznymi.

        Ważne informacje i ciekawostki na temat autyzmu / źródło- polski autyzm.pl/

       Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.

       Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdejosoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i  i cech wynikających z autyzmu.

       Autyzm diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci w Europie. Występuje u chłopców 4 razy częściej niż u dziewczynek.

       Sławne osoby w spektrum

       • Lionel Messi – piłkarz
       • Susan Boyle – piosenkarka
       • Anthony Hopkins – aktor, który grał Hanibala Lectera w „Milczeniu owiec”
       • Daryl Hannah – aktorka, grała w ”Łowca androidów”, ”Stalowe magnolie” i ”Kill Bill”
       • Osoby, które być może były w spektrum autyzmu: Andy Warhol, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Izaac Newton

       Mity czy fakty

       Czy osoby z autyzmem są odizolowane i nie lubią ludzi?Osoby dorosłe z autyzmem, które wspominają dzieciństwo często mówią o pragnieniu nawiązywania kontaktu z bliskimi i z rówieśnikami nawet, kiedy ich zachowanie wskazywało na coś odwrotnego. Osoby z autyzmem chcą nawiązywać kontakty i znajomości!

       Czy osoby z autyzmem nie okazują uczuć?Osoby z autyzmem odczuwają takie same uczucia i okazują je na wiele sposobów. Często mówi się o tym, że niektóre osoby z autyzmem nie lubią przytulania, ale jest też wiele osób, które uwielbiają być przytulane.

       Osoby z autyzmem są smutne czy radosne?Nie ma takiej reguły. Osoby w spektrum autyzmu doświadczają wielu wyzwań a odnalezienie się w świecie wymaga wytężonej pracy. Nie wyklucza to radości życia i optymizmu.

       Czy autyzm oznacza genialne umiejętności?Zdarza się, że osoby z autyzmem mają wybitne umiejętności np. szybkie liczenie w pamięci ogromnych cyfr, pamięć fotograficzna. Dotyczy to tylko kilku procent całej populacji.

        

       Wierzymy, że podjęte przez nas działania na rzecz zwiększenia świadomości nt. autyzmu zaowocują wśród naszej społeczności szkolnej większą wrażliwością i szacunkiem dla osób z autyzmem.

        

        

        

        

        

        

        

        

      • Drodzy Rodzice klas trzecich

      • W roku szkolnym 2021/2022 będzie utworzona klasa czwarta sportowa o profilu piłka nożna (chłopcy) /piłka ręczna (dziewczęta).

       Od jutra, na stronie internetowej szkoły i profilu FB szkoły, rusza ogłoszenie o naborze klas sportowych. Stosowne dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej szkoły w aktualnościach i zakładce RODZICE - PLIKI DO POBRANIA - KLASA SPORTOWA, można też pobrać osobiście u portiera szkolnego.

       Bardzo proszę o zapoznanie się z dokumentacją oraz z regulaminami: rekrutacji i klas sportowych.

       Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani ofertą szkoły, proszę o składanie poprzez e-mail lub w sekretariacie szkoły załączonych na stronie internetowej szkoły oświadczeń.

       Serdecznie zachęcam do licznego aplikowania do tej klasy.

      • Czasowy powrót do nauki zdalnej

      • Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych. Szczegółowe informacje zostały wysłane do rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus.

        

      • Nauczanie hybrydowe w klasach I - III

      •  

       Szanowni Państwo,
       W związku z komunikatem Kuratorium Oświaty w Warszawie z dnia 12 marca 2021r. informuję, że uczniowie klas 1-3 od 15.03.21r. do 26.03.21r. przechodzą na nauczanie hybrydowe.
       Harmonogram nauki hybrydowej:

        

       Od 15.03.2021 r. do 19.03.2021 r.  klasy 1b, 1d, 2b, 2d, 3b, 3d pracują zdalnie po tym czasie wracają do szkoły.

       Od 22.03.2021 r. do 26.03.2021 r. klasy 1a, 1c, 2a, 2c, 3a, 3c, 3e pracują zdalnie po tym czasie wracają do szkoły.

       Opiekę świetlicową oraz obiady zapewniamy uczniom klas pracujących stacjonarnie. Jednocześnie, ze względu na trudną sytuacją epidemiologiczną i rosnącą liczbą zakażeń, bardzo prosimy Państwa, aby w miarę możliwości ograniczyli pobyt dzieci w świetlicy.

       Dzieci ze starszych klas nadal uczą się zdalnie.

      • Dodatkowe wsparcie dla naszych ósmoklasistów

      •  

       Drodzy uczniowie klas ósmych !

       W przyszłym tygodniu otrzymacie kody dostępu na platformę learningową Lecturus Junior. Bezpłatne lekcje on-line przygotowujące do egzaminów klas ósmych z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, będą odbywały się w następujące dni.

       Poniedziałek 18.00 – 19.00 – język polski

       Wtorek 18.00 – 19.00 – język angielski

       Czwartek 18.00 – 19.00 – matematyka.

       Wszystkie już odbyte lekcje będą dostępne dla uczniów na podstawie kodów dostępu na VOD www.lecturusjunior.pl od 22 marca 2021 r. do dnia zakończenia egzaminów.

       Trzymamy za was kciuki 25, 26, 27 maja 👍👍👍

       POWODZENIA 🙂💪