• Projekty

• "Spotkanie z książką"  to projekt edukacyjny prowadzony w klasach I-III w Szkole Podstawowej Nr 2 w Markach. Jest on odpowiedzią na prowadzoną od wielu lat kampanią medialną "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" oraz obecnej  "MAŁA KSIĄŻKA,  WIELKI CZŁOWIEK". Ideą opracowanego projektu jest stymulowanie wyobraźni i rozwoju umysłowego dziecka. Uczniowie poprzez uważne słuchanie, czytanie, ilustrowanie wysłuchanych treści poznają dzieła literatury dziecięcej. Stały kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycie estetyczne i emocjonalne.

Wszystkim nam zależy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, a więc CZYTAJMY DZIECIOM !!! (CO NAJMNIEJ 20  MINUT DZIENNIE  CODZIENNIE).

CELE OGÓLNE:

1. Kształtowanie zainteresowań czytelniczych.

2. Poznawanie utworów literatury dziecięcej (opowiadań  (terapeutycznych), wierszy, bajek, baśni, legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.

3. Ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych.

CELE EDUKACYJNE PROJEKTU:

1. Wprowadzenie dzieci w świat literatury.

2. Zachęcanie rodziców do systematycznego i głośnego czytania dzieciom.

3. Zachęcanie dzieci do samodzielnego korzystania z książek  ze zwróceniem uwagi na właściwe obchodzenie się z  nimi.

4. Kształcenie nawyku słuchania i opowiadania.

5. Wzbogacenie słownictwa dzieci.

6. Stwarzanie okazji do prezentacji umiejętności samodzielnego czytania lub opowiadania o przeczytanej książki.

7. Budzenie zainteresowań książką poprzez zajęcia plastyczne, wycieczki do teatru, kącik książek w sali.

8. Zapoznanie z zasadami korzystania książek w kąciku książek w sali, z biblioteki, wdrażanie do dbałości  i estetyczny wygład.

9. Kształtowanie pożądanych postaw społecznych.

ZADANIA DO REALIZACJI PROJEKTU:

1. Pedagogizacja rodziców "Znaczenie głośnego czytania dla rozwoju umysłowego, psychicznego, emocjonalnego i moralnego dzieci".

2. Nawiązanie współpracy z biblioteką szkolną oraz gminną.

3. Wpisanie uczniów klasy pierwszej w poczet czytelników.

4. Czytanie bajek, baśni, legend, opowiadań w tym również opowiadań terapeutycznych przez zaproszonych rodziców, opiekunów, uczniów klas starszych, nauczycieli oraz samych uczniów. Rozmowy po wspólnej lekturze (np. wykonanie ilustracji itp.)

5. Wystawy prac plastycznych w klasowych galeriach.

6. Prezentacja ulubionych książek przygotowana przez chętnych uczniów w kącikach czytelniczych.

7. Prowadzenie przez uczniów klas trzecich dzienników czytanych książek i zapisywanie metryczek.

8. Zorganizowanie kącika książek w sali  oraz systematyczne wzbogacanie o nowe pozycje.

9. Organizowanie wycieczek do biblioteki, teatru na przedstawienia.

PLANOWANE EFEKTY:

1. Autorefleksja rodziców na temat czytania dzieciom.

2. Podniesienie kultury czytelniczej(książka staje się alternatywną formą spędzania wolnego czasu).

3. Wzbogacenie wiedzy i nauczenie nowych słów.

4. Poprawa koncentracji, wydłużenie się przedziału uwagi.

5. Swobodne wypowiadanie się na temat utworów, bohaterów, wskazywanie autorów książek i informacje o nich.

6. Większa aktywność uczniów na zajęciach prowadzonych w ramach projektu.

7. Uczeń samodzielnie redaguje różne formy wypowiedzi pisemnej (kl. III).