Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
W związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klasach odbędą się zajęcia poświęcone pogłębianiu wiedzy dotyczącej funkcjonowania ucznia z autyzmem. Dzieci obejrzą także filmy i prezentacje poświęcone tej tematyce. W klasach młodszych uczniowie wykonają prace plastyczne pt. „Na niebiesko dla autyzmu”. Zachęcamy, aby tego dnia ubrać się na niebiesko na znak solidarności z dziećmi autystycznymi.
Ważne informacje i ciekawostki na temat autyzmu / źródło- polski autyzm.pl/
Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdejosoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i i cech wynikających z autyzmu.
Autyzm diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci w Europie. Występuje u chłopców 4 razy częściej niż u dziewczynek.
Sławne osoby w spektrum
- Lionel Messi – piłkarz
- Susan Boyle – piosenkarka
- Anthony Hopkins – aktor, który grał Hanibala Lectera w „Milczeniu owiec”
- Daryl Hannah – aktorka, grała w ”Łowca androidów”, ”Stalowe magnolie” i ”Kill Bill”
- Osoby, które być może były w spektrum autyzmu: Andy Warhol, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Izaac Newton
Mity czy fakty
Czy osoby z autyzmem są odizolowane i nie lubią ludzi?Osoby dorosłe z autyzmem, które wspominają dzieciństwo często mówią o pragnieniu nawiązywania kontaktu z bliskimi i z rówieśnikami nawet, kiedy ich zachowanie wskazywało na coś odwrotnego. Osoby z autyzmem chcą nawiązywać kontakty i znajomości!
Czy osoby z autyzmem nie okazują uczuć?Osoby z autyzmem odczuwają takie same uczucia i okazują je na wiele sposobów. Często mówi się o tym, że niektóre osoby z autyzmem nie lubią przytulania, ale jest też wiele osób, które uwielbiają być przytulane.
Osoby z autyzmem są smutne czy radosne?Nie ma takiej reguły. Osoby w spektrum autyzmu doświadczają wielu wyzwań a odnalezienie się w świecie wymaga wytężonej pracy. Nie wyklucza to radości życia i optymizmu.
Czy autyzm oznacza genialne umiejętności?Zdarza się, że osoby z autyzmem mają wybitne umiejętności np. szybkie liczenie w pamięci ogromnych cyfr, pamięć fotograficzna. Dotyczy to tylko kilku procent całej populacji.
Wierzymy, że podjęte przez nas działania na rzecz zwiększenia świadomości nt. autyzmu zaowocują wśród naszej społeczności szkolnej większą wrażliwością i szacunkiem dla osób z autyzmem.