W październiku zakupiliśmy także zestaw do terapii Biofeedback z QEEG i BioPlay, który kosztował 12 950 zł. Czekamy na jego instalację.
Co to jest EEG Biofeedback?
„EEG Biofeedback„ to połączenie słów EEG (skrót od ElektroEncefaloGrafia),
Bio (od biologiczny) i feedback (ang. sprzężenie zwrotne). „Biofeedback” dosłownie oznacza: „biologiczne sprzężenie zwrotne”, a „EEG Biofeedback” - dostarczanie trenującemu informacji zwrotnej o zmianach aktywności mózgu. Dzięki informacji zwrotnej trenujący może nauczyć się świadomie zmieniać wzorce funkcjonowania mózgu.
W treningu EEG Biofeedback wykorzystuje się to, że mózg w ramach swojej aktywności wytwarza fale, które są rejestrowane przez aparat EEG. Parametry tych fal są charakterystyczne dla rożnych rodzajów aktywności mózgu. Kiedy jesteśmy głęboko zrelaksowani mózg wytwarza fale alfa (o częstotliwości 8-12 Hz), w trakcie skupienia i koncentracji – fale beta (15-20 Hz), rozdrażnieni i zdenerwowani emitujemy fale o wyższych częstotliwościach (20-35 Hz).Podczas treningu osoba ucząca się widzi na ekranie zapis swoich fal mózgowychi może wpływać na nie odpowiednio kierując aktywnością mózgu.
To jest tak jak z przeglądaniem się w lustrze. Jeżeli chcemy sprawdzić i poprawić swój wygląd, przeglądamy się w lustrze i poprawiamy włosy. Powtarzamy poprawianie do momentu gdy uznamy że jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Podobnie rzecz ma się podczas treningu Biofeedback obserwujemy aktywność mózgu i ulepszamy jego działanie “poprawiając” fale EEG.
W jaki sposób poprawiamy fale EEG? Biofeedback opiera się o prawa uczenia się, zwłaszcza zasady warunkowania. Na przykład: wzmacniamy fale sprzyjające koncentracji, relaksacji, panowaniu nad emocjami, a tłumimy fale charakterystyczne przy zaburzeniach snu, stresie, rozproszeniu uwagi. W trakcie kolejnych ćwiczeń tworzą się nowe połączenie nerwowe (synapsy). Efekty uzyskane podczas treningów biofeedback są długotrwałe dzięki plastyczności mózgu.
Czy biofeedback pomaga dzieciom z ADHD?
Tak. Na przestrzeni prawie 10 lat praktyki, przekonaliśmy się o tym wiele razy stosując specjalne protokoły terapeutyczne dla dzieci z ADHD. Amerykańscy pediatrzy (American Academy od Pediatrics) w 2012 roku zaliczyli Biofeedback
do najbardziej skutecznych metod terapeutycznych w przypadkach deficytów uwagi i nadpobudliwości (Level 1 - Best Support).
Czy za pomocą tej metody można całkowicie wyleczyć zaburzenia rozwojowe?
EEG Biofeedback nie może usunąć przyczyn zaburzeń rozwojowych układu nerwowego o złożonej, wieloczynnikowej patogenezie: ADHD, dysleksja, autyzm, Asperger, MPD, przynajmniej w bezpośrednim oddziaływaniu. Wszystkie znane terapie, w tym EEG Biofeedback, służą jedynie (i aż) poprawie funkcjonowania osoby dotkniętej tymi zaburzeniami.
Czy biofeedback jest dobry na wszystko?
Często można spotkać w Internecie długie listy dolegliwości, którym biofeedback może przynieść ulgę. Nie jest to wykluczone. Podchodzimy do biofeedbacku
z entuzjazmem i pasją, ale jesteśmy dalecy od traktowania tej metody jako panaceum na wszystkie dolegliwości. Najważniejszym kryterium rozpoczęcia treningu jest spójność oceny subiektywnej trenującego (lub jego rodzica)
z obiektywną mapą aktywności jego mózgu. Jeżeli rodzic narzeka na problemy szkolne dziecka, a rozkład i organizacja fal jest w normie nie podejmujemy się treningu. Przyczyny problemów mogą być gdzie indziej, sugerujemy wówczas inny rodzaj terapii.
Czy są jakieś przeciwwskazania do terapii?
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma przeciwwskazań. Przy czym należy mieć na uwadze, że:
Osoby cierpiące na schorzenia neurologiczne powinny zasięgnąć opinii lekarza specjalisty przed rozpoczęciem terapii.W przypadku osób z epilepsją należy sprawdzić fotowrażliwość i nie stosować specjalnie dobrany feedback wizualny.
Terapia poważnych chorób psychicznych (tzw. “duża” psychiatria, próby samobójcze) powinna być prowadzona wyłącznie w warunkach klinicznych.
Przy terapii farmakologicznej konieczna współpraca z lekarzem przy ewentualnym stopniowym zmniejszaniu dawek lekarstw.Bardzo ostrożnie należy prowadzić trening małych dzieci (6-8 lat) ze względu na ich ogromną plastyczność mózgu.
Jak jest skuteczność terapii Biofeedback?
Skuteczność terapii silnie zależy od indywidualnej krzywej uczenia się. Trening Biofeedback opiera się na warunkowaniu instrumentalnym. Pod tym względem nie różni się od nauki języka obcego, matematyki lub gry na pianinie. Modyfikujemy zachowanie poprzez stosowanie nagród i kar, co wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia zachowania pożądanego. Kolejnym ważnym czynnikiem skuteczności terapii jest budowa systemu wsparcia. W szczególności rodzice powinni być przekonani do metody.
Copyright Centrum Rozwoju Biofeedback Ewa Michałowska